İşsizlik Maaşı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? 2020 Başvuru Şartları.

8 Nisan 2020
İşsizlik Maaşı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? 2020 Başvuru Şartları.

Corona Virüs salgının etkilerinin ardından çok sayıda vatandaş işsizlik maaşı başvurularının nereden ve nasıl yapıldığına dair araştırma içerisindeler. Konuya ilişkin tüm gelişmeleri tüm yönleri ele aldık. İşte 2020 yılında işsizlik maaşı alacak olan vatandaşların alacakları maaş tutarı ve başvuru işlemleri.

Corona Virüs salgını nedeniyle çok sayıda işyeri ya faaliyetlerine ara verdi yada tamamen kapandı. Bu süreçte isşiz kalan vatandaşlar ise işsizlik maaşı almak için harekete geçtiler.  Türkiye İş Kurumu üzerinden sağlanan işsizlik maaşı için başvuruda bulunacak olan vatandaşların başvurularını nereye ve nasıl yapacaklarına ilişkin dikkat etmeleri gereken hususları tek tek derledik.  2020 YILI İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU İŞLEMLERİ 2020 yılında işsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan vatandaşların öncelikle sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. 

2020 YILI İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU İŞLEMLERİ 2020 yılında işsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan vatandaşların öncelikle sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor.

Bu başvuru koşulları vatandaşlara Türkiye İş Kurumu üzerinden duyurulmakta olup vatandaşların tüm bu koşulları tamamen sağlamaları durumunda işsizlik maaşı ödemesi ödeniyor. Bu koşullar arasında, "Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak," şartları en önemli koşullar. Bunun dışında adayların başvuru sürecinde dikkat etmeleri gereken bir şart daha var. İşsizlik maaşı ödemelerinden faydalanmak için vatandaşların işsiz kaldıktan 30 gün içinde başvurularını kuruma bildirmesi gerekiyor.  BAŞVURU İŞLEMLERİ VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar başvurularını İŞKUR veya e-Devlet üzerinden yapabilecekler. e-Devlet üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşlar işsiz kalmalarına dair bazı bilgileri başvuru formuna ekleyrek başvurularını yapacaklar. İŞKUR üzerinden yapılacak olan başvurularda ise vatandaşların kurumun sisteminde üyeli oluşturması ve işsislik ödeneği başvuru ekranından başvurularını kuruma bildirmesi gerekiyor. Burada genel bilgilerin dışında işten ayrılma tarihi gibi bilgilerin de sisteme eklenmesi isteniyor.

 

Haber Yorumları